Mdłości

Mdłości to nieprzyjemne uczucie pojawiające się najczęściej w okolicy żołądka. Wywołuje ono brak apetytu, zmęczenie i apatię.

Mdłości postają na skutek różnego rodzaju bodźców działających na mózg. W mózgu są one przekazywane do nerwu mózgowego, tzw. Nerwu błędnego (nerwus vagus). Nerw ten dostarcza informacji do narządów szyi, klatki piersiowej i jamy brzusznej. Podrażnienie tego nerwu zwiększa wydzielanie żołądkowe i może prowadzić do nadkwasoty, która jest jedną z przyczyn mdłości.

Mdłości pojawiają się wraz z innymi objawami choroby, takimi jak np. wymioty. Z reguły jest to zupełnie niegroźna przypadłość, jednak czasami mdłości wskazują na występowanie poważnej i niebezpiecznej choroby.

Przyczyny mdłości


Przyczyny mdłości są różnorodne. Z jednej strony mogą mieć one pochodzenie zewnętrzne – jak na przykład skład powietrza, z drugiej jednak ich przyczyna leży często w organizmie albo psychice pacjenta.

Brak świeżego powietrza

Brak świeżego powietrza jest częstą przyczyną mdłości. Dochodzi do tego w zamkniętych pomieszczeniach, w których przebywa dużo ludzi, a na dodatek pali się papierosy.

Bodźce psychiczne

Mdłości wywoływane są także przez bodźce psychiczne, takie jak strach, czy przede wszystkim wstręt w stosunku do niektórych potraw lub zwierząt. Także widok, lub przeżycie czegoś, co jest nieprzyjemne, lub szokujące może spowodować mdłości.

Przewlekły nieżyt żołądka

Zakażenia prowadzą często do przewlekłego nieżytu żołądka (Gastritis), który jest typowy w przypadku występowania mdłości.

Nieżyt żołądka może być spowodowany również przez: za gorące lub za zimne potrawy, alkohol, przemęczenie i niedokładne przeżuwanie.

Ciąża

Mdłości w początkowym okresie ciąży są zjawiskiem typowym. Zmiany hormonalne spowodowane przez wytwarzający się wtedy hormon HCG doprowadzają do porannych mdłości i wymiotów.

Zakażenia

Mdłości są objawem towarzyszącym wielu chorobom zakaźnym, takim jak np. grypa, tyfus, paratyfus, dyfteryt.

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Mdłości wraz z bólami w prawym dole biodrowym, wymiotami i gorączką są początkowym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego.

Inne narządy brzuszne

Mdłości i wymioty są objawami chorób pęcherza, trzustki, nerek, centralnego układu nerwowego, jelita i żołądka.

Niskie ciśnienie krwi

Ze względu na niedotlenienie mózgu, mdłości mogą być następstwem niskiego ciśnienia krwi.

Postawa i położenie ciała


Stan pacjenta odczuwającego mdłości poprawia się wtedy, kiedy się on położy. Pokazuje to, że utrzymywanie równowagi jest ważnym elementem w przypadku występowania mdłości.

Zakłóceniom funkcjonowania organizmu charakteryzującym się zawrotami głowy również towarzyszą mdłości. Chodzi tu o schorzenia takie, jak: niedokrwienie mózgu czy choroby oczu i uszu. Także nieprawidłowa postawa, prowadząca do napięcia mięśni głowy, powoduje ból głowy, a nawet mdłości.

Najczęściej czytane