Chromanie przestankowe

Chromanie przestankowe (Claudicatio intermittens) jest częstym następstwem miażdzycy. W języku potocznym schorzenie to określa się jako "chorobę wystaw sklepowych" i w jej zaawansowanym stadium jako "palącą nogę". Podczas chodzenia pojawiają się bóle w łydce, któe potęgują się jeszcze poprzez ruch. Po zatrzymaniu się bóle najczęściej ustępują.

Przyczyny chromania przestankowego


Prawie zawsze przyczyną jest miażdzyca. Duże tętnice, którymi są doprowadzane do nóg tlen i substancje odżywcze, zostają zwężone w wyniku zmian miażdzycowych. Brak tlenu ptrzebnego do przemiany materii, powoduje powstawanie kwasu mlekowego oraz silnych bólów mięśni. Ponieważ zapotrzebowanie na tlen jest większe podczas ruchu, niż w spoczynku, bóle pojawiają się początkowo tylko podczas chodzenia. Objaw ten jest drugim etapem procesu miażdzycowego, w trzecim pojawiają się bóle spoczynkowe.

Leczenie chromania przestankowego


Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby. Przede wszystkim trzeba pobudzić układ krążenia w nogach. Może się to odbywać w warunkach domowych dzięki braniu raz zimnego, raz gorącego prysznica oraz polewaniu wodą. Także masowanie szczotką i wypijanie jednej szklanki herbaty pokrzywowej dziennie wpływa na wzrost ukrwienia.

W niektórych przypadkach efekty przynosi trening pieszy. W tym wypadku lekarz przepisuje lekarstwa, które rozszerzają naczynia krwionośne i ułatwiają przepływ krwi. Ponadto, w zależności od potrzeb, podaje się leki obniżające poziom cholesterolu.

W zaawansowanym stadium choroby stosuje się sympatektomię (usunięcie nerwu przywspółczulnego, utrzymującego napięcie tętnic) lub operacyjne udrożnienie tętnic - za pomocą baloników, pętli drucianych i przeszczepów (tzw. przęsłowanie, czyli by-pass).

Jeżeli brak wystarczającej ilości tlenu powoduje martwicę tkanek, zachodzi potrzeba ich usunięcia.

Co można zrobić samemu?

Jeżeli pacjent nie współpracuje, każda pomoc lekarska jest bezowocna. Dlatego w momencie pojawienia się pierwszych znamion chromania przestankowego należy: bezzwłocznie rzucić palenie, obniżyć ciśnienie krwi, przejść na dietę niskotłuszczową, zacząć wykonywać (pod kontrolą lekarską) ćwiczenia wytrzymałościowe. 40-minutowy jogging 2-3 razy w tygodniu wpływa na poprawę przepływu krwi.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Przy pojawieniu się pierwszych znamion choroby należy koniecznie zgłosić się do lekarza.

Jak postąpi lekarz?

Prostą metodą sprawdzenia stanu ukrwienia nóg jest następująca próba: obie nogi podnosi się pionowo. W tej pozycji obraca się stopami pacjenta. Zdrowy człowiek jest w stanie wytrzymać bez większych problemów 10 minut, natomiast w przypadku pacjenta z zaburzeniami krążenia i krwi, zaczynają go boleć nogi, a jego skóra staje się blada. Innymi metodami są np.: badanie ultrasonograficzne, metoda Doplera lub arteriografia..

Przebieg choroby


Bóle, które początkowo występują tylko po dłuższym chodzeniu, zaczynają pojawiać się w co raz krótszych odcinkach czasu. Takie przypadłości, jak brak czucia, mrowienie czy "miękkie nogi" zdarzają się coraz częściej. Skóra stopy chorej kończyny jest blada i zimna. Następnie pojawiają się bóle spoczynkowe, zwykłe, gdy chory leży na płasko. Mięśnie podudzia zanikają. Rany na nogach i stopach goją się bardzo wolno, albo nie goją się w ogóle. Powstają wrzody i czyraki. Martwica i zgorzel stopy pojawiają się w ostatnim stadium. Gdy dojdzie do zakażenia, pomóc może jedynie amputacja. Całkowita niedrożność tętnic jest zagrożeniem życia.

Zapobieganie chromaniu przestankowemu


Działanie aspiryny (kwasu acetylo-salicylowego) polega na zmniejszeniu lepkości krwi. Obecnie zaleca się regularnie przyjmowanie 70-150 mg (ćwierć do pół tabletki) aspiryny dziennie. Istnieją tabletki o zmniejszonej dawce leku, których nie trzeba dzielić.

Chorobie można najlepiej zapobiec eliminując podstawowe czynniki zagrożenia: palenie, podwyższoną zawartość cykru we krwi, nadwagę, wysokie ciśnienie krwi.

Najczęściej czytane