Bolesne oddawanie moczu

Podrażnienie bądź zapalenie cewki moczowej lub pęcherza powoduje ból podczas oddawania moczu, w momencie przepływania moczu przez chore miejsce.

Najczęściej odczuwalny jest ból w postaci pieczenia, kłucia lub ucisku, który może być tak silny, że chory odruchowo lub celowo przestaje oddawać mocz. Jednocześnie nieustannie występuje bardzo silne parcie na pęcherz moczowy i potrzeba oddawania moczu.

Przyczyny bolesnego oddawania moczu

Najczęściej przyczyną bólu są infekcje (stany zapalne) narządów układu moczowego.

Infekcje u kobiet

Infekcje narządów moczowych występują częściej u kobiet niż u mężczyzn, gdyż cewka moczowa kobiety ma tylko kilka centymetrów długości i posiada ujście bezpośrednio przed pochwą. W związku z tym zapalenia narządów rodnych, urazy związane z pożyciem seksualnym lub porodem odgrywają znaczną rolę w wystąpieniu tego typu infekcji. Zakażenia wywołują gonokoki, bakterie, grzyby lub inne mikroorganizmy pochodzące z pochwy lub obszaru analnego (odbytu).

Infekcje u mężczyzn

Infekcje pęcherza i cewki moczowej u mężczyzn mogą być wynikiem chorób wenerycznych. Jednak jeszcze częściej przyczyną bolesnego oddawania moczu są u nich stany zapalne nerek, miedniczek nerkowych, cewki lub pęcherza moczowego. Stany zapalne często prowadzą do wystąpienia objawów ogólnych infekcji, gdyż zarazki chorobotwórcze mają ułatwiony dostęp do osłabionych zapaleniem błon śluzowych narządów moczowych.

Bolesne oddawanie moczu może również towarzyszyć kamieniom nerkowym lub pęcherza moczowego, zwłaszcza wtedy, gdy kamień utknie w cewce moczowej i uniemożliwi swobodny przepływ moczu. Oprócz tego kamienie podrażniają narządy moczowe i wywołują stany zapalne.

Inną przyczyną bolesnego oddawania moczu mogą być nowotwory narządów moczowych. Początkowo ból występuje tylko podczas oddawania moczu, później stale.

Wykrywanie nieprawidłowości w oddawaniu moczu

Lekkie pieczenie podczas oddawania moczu nie zawsze musi być objawem choroby. Ból może pojawić się po długotrwałym przetrzymywaniu moczu, podczas opróżniania pęcherza pierwszy raz po przebudzeniu się oraz po stosunku. O nieprawidłowościach można mówić dopiero wtedy, gdy pieczenie lub ból utrzymują się do końca oddawania moczu lub występują każdorazowo.

Samodzielne zapobieganie bolesnemu oddawaniu moczu

Należy unikać przeciągów szkodliwych dla nerek, narządów moczowych i rodnych znajdujących się w podbrzuszu oraz nie siadać na zimnym podłożu, gdyż zwiększa to podatność wrażliwych na choroby narządów moczowych.

Chorobom wenerycznym można zapobiegać między innymi stosując prezerwatywy podczas stosunków seksualnych z partnerem.

Oprócz tego należy pamiętać o codziennej higienie intymnej i pić dużo płynów (dziennie co najmniej 2l), gdyż wspomaga to pracę nerek.

Leczenie bolesnego oddawania moczu

Bolesne oddawanie moczu jest często symptomem poważnej choroby, którą należy leczyć. W przypadku, gdy przyczyną jest obecność kamieni w drogach moczowych, stosuje się środki rozkurczające, które usuwają napięcie mięśni moczowodów. Mięśnie rozkurczają się, dzięki czemu chociaż te najmniejsze kamienie mogą przedostać się na zewnątrz przez drogi moczowe.

Infekcje (stany zapalne) dróg moczowych lub nerek leczy się za pomocą antybiotyków i środków przeciwzapalnych.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Bolesne oddawanie moczu jest poważnym symptomem, którego nie wolno lekceważyć, gdyż może sygnalizować ciężką chorobę. Już przy pierwszych objawach należy udać się do lekarza urologa.

Jak postąpi lekarz?

W sposób bezbolesny pobierze wymaz z cewki moczowej, który zostanie poddany analizie na obecność bakterii i innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Dalsze możliwe badania to prześwietlenie rentgenowskie, endoskopia, USG oraz analizy krwi. Badania te mają w niektórych przypadkach charakter uzupełniający.

U każdego pacjenta wykonuje się analizę próbki moczu, gdyż na podstawie jego składu, lekarz może wyciągnąć wnioski o przyczynie choroby.

Najczęściej czytane