Co to są Hemoroidy?

Około połowa dorosłych Europejczyków zapada na hemoroidy. Hemoroidy są to żylakopodobne twory, zwane także guzkami krwawniczymi, powstające w obrębie naczyń krwionośnych w dolnej części odbytnicy oraz w obrębie odbytu. Nazwa choroby wywodzi się z języka greckiego i znaczy tyle, co "krwotok". Rozróżnia się hemoroidy zewnętrzne - powstające po zewnętrznej stronie mięśnia zwieracza odbytu oraz hemoroidy wewnętrzne - tworzące się pod błoną śluzową odbytnicy.

Objawy
  • Powtarzające się lekkie krwawienia przy oddawaniu stolca - widoczne w muszli klozetowej lub na papierze toaletowym.
  • Występujący niekiedy ból przy wypróżnianiu się, promieniujący w kierunku górnego odcinka odbytnicy.
  • Uczucie pieczenia w okolicy odbytu podczas oddawania stolca.
  • Uczucie wilgotności i swędzenia odbytu pojawiające się szczególnie po wypróżnieniu i nocą.
Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów?

W obrębie ujścia jelita naczynia krwionośne nie wytrzymują często dużego nacisku i w przypadku zbytniego przeciążenia wykazują skłonność do rozszerzania się. Istotną rolę odgrywa przy tym wrodzona delikatność tkanek. Nadmierny ucisk na naczynia krwionośne ma miejsce w przypadku wystąpienia zaparć, marskości wątroby a także podczas ciąży i porodu. Oprócz tego przyczyną nadmiernego ucisku na okolicę brzucha jest uporczywy kaszel występujący w przewlekłym zapaleniu oskrzeli lub nałogowych palaczy. Także osoby prowadzące siedzący tryb życia narażone są na hemoroidy.

Uwaga

Krew zauważona w stolcu jest prawie zawsze objawem pojawienia się hemoroidów. Wystąpienie tego objawu po 50. roku życia może być pierwszą oznaką raka jelit. Szanse na wyleczenie są tym większe im wcześniej zostanie on wykryty.

Jak leczy się hemoroidy?

Ścisła opieka lekarska często nie jest konieczna. Chory może zastosować czopki jako środek znieczulający i rozkurczający. Jeśli jednak ma się jakiekolwiek wątpliwości, powinno się odwiedzić lekarza - najlepiej specjalistę (proktologa).

Co można zrobić samemu?
W łagodnych przypadkach hemoroidów wystarczy zażywać dużo ruchu i stosować odpowiednią dietę, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie jelita, głównie dzięki regularnemu wypróżnianiu się. Nie powinno się jeść obfitych pokarmów zawierających dużo tłuszczu ani spożywać alkoholu. Aby przyspieszyć proces leczenia i złagodzić dolegliwości można zastosować szereg preparatów dostępnych w aptece bez recepty.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Wizyta u lekarza jest wskazana, gdy dolegliwości się nasilają i występuje ból oraz wzmożone krwawienie. Lekarz oceni stopień zaawansowania choroby i zbada przyczynę jej powstania.

Jak postąpi lekarz?
Leczenie ambulatoryjne we wczesnym stadium choroby nie wymaga nawet ze strony pacjenta absencji w pracy. W stanach zaawansowanych hemoroidy wewnętrzne muszą zostać usunięte z częścią błony śluzowej jelita.

Jak uniknąć hemoroidów?

Najlepszym sposobem zapobiegania hemoroidom jest gimnastyka, ruch oraz regularne wypróżnianie się. Pomaga w tym odpowiednio bogata w substancje odżywcze dieta oraz w razie potrzeby użycie środka przeczyszczającego.

Przebieg choroby

Pierwszymi objawami świadczącymi o wystąpieniu hemoroidów jest uczucie pieczenia i swędzenia w czasie lub po oddaniu stolca, a także uczucie parcia na stolec. Jeśli stolec nie jest zbyt twardy objawy te mogą ustąpić po upływie około tygodnia. Mimo tego naczynia krwionośne pozostają rozszerzone. W dalszym ciągu trwania choroby pacjent odczuwa stałą wilgotność w okolicy odbytu. Często dochodzi do pojawienia się wyprysków. Hemoroidy wewnętrzne dają o sobie znać poprzez tępy ból w okolicy odbytu. W poważniejszych przypadkach może dochodzić do wypadania hemoroidów wewnętrznych podczas wypróżniania, co doprowadza nierzadko do powstawania silnych obrzmień i zakrzepów. Ten bardzo bolesny przypadek choroby mija sam w ciągu 8 do 10 dni. Pozostać może jednak kulka guzków, które są uciążliwe podczas wykonywania codziennych zabiegów higienicznych.

Czy hemoroidy mogą być niebezpieczne?
Żylaki odbytu nie są raczej niebezpieczne, ale dolegliwości z nimi związane są dość nieprzyjemne. Ewentualne powikłania polegają na uwięźnięciu lub wypadnięciu hemoroidów (nieodprowadzalność guzka) w wyniku powstałego stanu zapalnego lub zakrzepu.

Najczęściej czytane