Co to jest bladość?

Bladość, zwłaszcza skóry twarzy, może być oznaką różnorodnych schorzeń i niekorzystnych czynników wpływających na organizm człowieka. Odcień skóry zależy przede wszystkim od ilości krwi w sieci drobnych tętniczek i naczyń kapilarnych. Jeśli naczynia te zwężają się, wówczas ilość przepływającej przez nie krwi jest mniejsza. Skutkiem tego jest bladość gorzej ukrwionej skóry. Przeciwnie jest w przypadku, gdy naczynia krwionośne się rozszerzają przepuszczając więcej krwi. Skóra nabiera wówczas kolorów, staje się lekko zaróżowiona.

Na zmiany objętości naczyń krwionośnych mają wpływ dwa przeciwnie działające układy: współczulny i przywspółczulny. Układ współczulny wykorzystuje adrenalinę jako substancję nośną, przekazującą sygnał, która powoduje zwężenie naczyń krwionośnych. Układ przywspółczulny wykorzystuje natomiast acetylocholinę (ACh), która z kolei sprawia, że naczynia krwionośne rozszerzają się.

Wyróżnia się bladość skory o charakterze stałym oraz przejściowym. Z nagłe bladnięcie skóry odpowiedzialna jest adrenalina.

Ważne

Jeśli bladość skóry utrzymuje się niepokojąco długo, należy profilaktycznie udać się do lekarza, aby wyjaśnić przyczynę. Należy pamiętać, że na ukrwienie skóry korzystnie wpływają prysznice, nacieranie skóry, długie spacery oraz uprawianie sportu.

Jakie są przyczyny bladości skóry?

Istnieje kilka możliwych przyczyn bladości skóry:

Niedokrwistość
Utrzymująca się bladość skóry może być symptomem niedokrwistości, czyli niedoboru czerwonych krwinek, zwłaszcza gdy blade zabarwienie ma również błona śluzowa jamy ustnej oraz spojówka oczu.

Choroby sercza
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku niewydolności serca, które nie jest w stanie dostarczyć organizmowi w tym również skórze, wystarczającej ilości krwi. Skutkiem tego stanu jest bladość skóry.

Choroby narządów wewnętrznych
Utrzymująca się bladość skóry może wskazywać na pewne schorzenia narządów wewnętrznych. Właściwą diagnozę postawi lekarz na podstawie odpowiednich badań.

Infekcje
Bladość skóry jest objawem towarzyszącym wielu chorobom zakaźnym, np. infekcjom grypowym. Najczęściej pojawiają się również inne objawy choroby np. gorączka, dlatego łatwo zorientować się, że w organizmie dzieje się coś niedobrego.

Migrena
Bladość skóry często towarzyszy również migrenie oraz migrenopodobnym bólom głowy.

Bulimia
Osoby poddające się rygorystycznej diecie odchudzającej lub pacjenci z bulimią (zazwyczaj są to kobiety), bardzo często mają bladą skórę.

Bóle menstruacyjne
Dolegliwości towarzyszące menstruacji, zwłaszcza długotrwałym i obfitym krwawieniom powodują często objaw bladości skóry.

Ciąża
Kobiety ciężarne bardzo często są blade. Przyczyną tego jest obciążenie układu krążenia, który musi pracować na zwiększonych obrotach troszcząc się również o płód.

Przemęczenie i nudności
Zmęczenie oraz nudności przywołują zazwyczaj objaw bladości skóry, któremu towarzyszyć mogą podkowy pod oczami.

Nikotyna i alkohol
Nikotyna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, dlatego osoby palące mają często blady odcień skóry. Alkohol z kolei sprawia, że naczynia krwionośne rozszerzają się, ale w razie nadużycia na następny dzień występuje zazwyczaj bladość skóry.

Chemioterapia
Silne środki podawane choremu podczas chemioterapii mogą być przyczyną bladości skóry.

Gruba skóra
Niektóre osoby mają z natury blady odcień skóry, gdyż ich skóra jest nieco grubsza niż u innych. Naczynia krwionośne są więc głęboko ukryte pod jej warstwami. U osób tych bardzo rzadko można obserwować rumieńce.

Zimno
Pod wpływem niskich temperatur naczynia krwionośne zwężają się, co powoduje bladość skóry.

Najczęściej czytane